Μετά από 164 ημέρες παραμονής στον βυθό της προβλήτας του λιμανιού Isla Verde του Algeciras, ξεκινήσανε χθες Δευτέρα, οι εργασίες ανέλκυσης του ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΟΥ. Σύμφωνα με τις ισπανικές αρχές, η επιχείρηση έχει ξεκινήσει εδώ και 3 εβδομάδες, με τα συνεργεία να προσπαθούν αρχικά να σταθεροποιήσουν το ταχύπλοο. Στη συνέχεια θα ξεκινήσει η επιχείρηση απάντλησης των υδάτων, με την ελπίδα κάποια στιγμή, το ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΟΥ να μπορεί να απομακρυνθεί με την βοήθεια ρυμουλκών.
![](https://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2017/10/EED-Adrizamiento-Panagia-Parou-11.jpg)
![](https://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2017/10/EED-Adrizamiento-Panagia-Parou-18.jpg)
![](https://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2017/10/EED-Adrizamiento-Panagia-Parou-22.jpg)
elestrechodigital.com