Σήμερα, ύστερα από πολλά χρόνια, παραδόθηκε σε χρήση η Νότια είσοδος του Νότιου (νέου) λιμένα Πατρών. Η χρήση είχε απαγορευτεί λόγω των έργων που έγιναν για την ολοκλήρωση της 5ης Νηοδόχου .
Το πρώτο πλοίο που την χρησιμοποίησε ήταν το SUPERFAST XI , σήμερα, κατά την είσοδό του στην Πάτρα και ώρα 15:30. Και φυσικά η πλαγιοπρυμνοδετιση του στην θέση Β ήταν πολύ πιο εύκολη και κατά συνέπεια και πιο γρήγορη .
Το καλό λιμάνι μας συνεχίζει να γίνεται καλλίτερο και ασφαλέστερο για τους ναυτικούς μας . Παρακάτω φωτογραφίες από την είσοδο του πλοίου και την πλαγιοπρυμνοδετησή του .
Κείμενο-Φωτογραφίες: Γιώργος Τελώνης
![](https://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2018/05/superfast-xi1-1.jpg)
![](https://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2018/05/superfast-xi2-1.jpg)
![](https://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2018/05/superfast-xi3-1.jpg)
![](https://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2018/05/superfast-xi4-1.jpg)
![](https://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2018/05/superfast-xi5-1.jpg)
![](https://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2018/05/superfast-xi6-1.jpg)
![](https://ellinikiaktoploia.net/wp-content/uploads/2018/05/superfast-xi7-1.jpg)